Král a dvojice střelců proti králi

info

Tato lekce nám přibližuje koncovku krále s dvojicí střelců proti osamocenému králi. Po jejím prostudování bychom měli být schopni podobné koncovky bez větších obtíží vyhrávat.

Král a dvojice střelců může dát osamocenému králi snadno mat, nesmíme však o jednoho střelce přijít, to již bychom nevyhráli. Nejprve si opět ukážeme, jak takový mat vypadá.


obrázek č. 82

Cesta k matu
Postupně musíme krále slabší strany omezovat v pohybu, tak že ho přinutíme dojít až ke kraji a hlavně do rohu šachovnice a následně:

  • Král silnější strany se bude již pohybovat po 3. či 6. řadě nebo „c“ či „f“ sloupci, tak aby byl vždy v opozici či v postavení „na skok koně“, které je nutné při matu.
  • Střelci se pohybují podle potřeby tak, aby králi odebírali ústupová pole na úhlopříčkách do středu a nutili ho jít do rohu šachovnice.

Soupeř, zkušený hráč, se bude snažit jako vždy pohybovat se králem co nejdéle uprostřed šachovnice či v blízkosti střelců.

obrázek č. 83

V naší ukázce zahrajeme za černého 1. – Sc4+ (vynucujeme si tím ústup bílého krále a zamýšlíme postavit střelce na d3) 2. Kd2 Sd3 (kontrolujeme pole c2) 3. Kc1 Ke3 (přiblížení králem) 4. Kd1 Sb2 (kontrolujeme pole c1) 5. Ke1 Sc2 (kontrolujeme pole d1) 6. Kf1 Kf3 (opozice) 7. Ke1 Sc3+ (s šachem odebíráme únikové pole d2) 8. Kf1 Sd3+ (vynucujeme ústup krále) 9. Kg1 Kg3 (opozice)

obrázek č. 84

10. Kh1 Sd2 (zisk času, potřebujeme však mít v dalším tahu možnost vstoupit na úhlopříčku a7-g1) 11. Kg1 Se3+ 12. Kh1 Se4 mat.

Přehrajte si: