Šach

info

Tato lekce nám přibližuje možnosti šachování. Po jejím prostudování bychom měli vědět co šach je a jak se mu bránit.

Šach je vynucený tah, tj. tah, v kterém nás soupeř nutí hrát přesně podle toho, jak potřebuje. Jde o napadení krále soupeřovým kamenem. Je-li král v šachu, musíme mu, jak již víme, ihned bránit. Obrana proti šachu je trojí – ústup krále z šachu, představení jiného našeho kamene mezi krále a útočící kámen, který nám dává šach a braní útočícího kamene, který nám dává šach.

obrázek č. 30

Dvojšach je takové napadení krále, kde ho současně ohrožují dva útočící kameny. Tento šach je pro nás daleko horší, jelikož jedinou obranou je ústup krále, žádná jiná obrana zde není možná.

obrázek č. 31
obrázek č. 32
obrázek č. 33

Šach a dvojšach mohou dát všechny kameny kromě krále – král se nikdy nesmí ocitnout v těsné blízko druhého krále, tedy v současném vzájemném šachu.

Odtažný šach je šach, který dáváme současně s ústupem jiného vlastního kamene. Jedná se o velmi nebezpečný šach, kterému bychom se měli snažit vždy vyhnout, hrozí-li nám takovéto nebezpečí. Ustupující kámen totiž svým tahem nejen že „odkrývá“ šach, ale může brát i téměř vše co má v dosahu, nebo napadat jiný kámen, a to i z pole, na které by normálně, kdyby nebyl šach, hrát nemohl.

obrázek č. 34

Dvojšach, o kterém jsme si již něco říkali, je jednou z podob odtažného šachu. Podívejme se, v naší ukázce, jak nebezpečný dokáže být. Bílý zahraje 1. Sb5++ a po vynuceném 1. – Kd8 (nebo Kf8) přijde 2. Ve8 mat.

Mlýnek je další forma odtažného šachu, v kterém ustupující dalekonosná figura (např. střelec či věž), jejímž tahem dochází k šachu, si může bez ztráty času vybrat jakékoliv pole, na které se vydá. Pomocí mlýnku můžeme nejen snad získat nějaké materiál, ale zejména docílit na šachovnici podobného postavení a to i včetně zachování povinnosti tahu, jaké jsme na šachovnici měli před mlýnkem, ale s lepším rozmístěním našich kamenů. Tedy opět vše probíhá vynuceně a bez ztráty času.

obrázek č. 35

Podívejme se, jak v ukázkách krásně meleme:

  • Prvně věží, bílý mlýnek začíná tahem 1. Vxf7+ Kg8 a pokračujeme 2. Vg7+ Kh8 3. Vxc7+ Kg8 4. Vg7+ Kh8 5. Vxb7+ Kg8 6. Vg7+ Kh8 7. Vxa7+ Kg8 8. Vg7+ Kh8 9. Vg5+ Kh7 10. Vxh5 Kg6 a je domleto, bílý vyhraje.
  • Nyní si ukážeme mlýnek střelcem. 1. Sh7+ Kh8 2. Sxd3+ Kg8 3. Sh7+ Kh8 4. Sc2+ Kg8 5. Sh7+ Kh8 6. Sb1+ Kg8 7. Sxa2 a4 8. Sb1 f5 9. Sa2 mat.

Přehrajte si: